خوشه فن آوری نخودچی ممقان ایجاد می شود.

این خبر را دکتر محمدحسین موسی زاده مدیر کل فناوری دانشگاه جامع علمی و کاربردی کشور در جلسه ای که روز چهارشنبه 31 فروردین با هیات مدیره و مدیرعامل تعاونی نخودپزان در دفتر این تعاونی در ممقان برگزار شده بود اعلام کردند و گفت با توجه به پتانسیل که شغل نخودپزی در کشورمان دارد ایجاد خوشه فن آوری کاملا بومی نخودچی در کشورمان لازم و ضروری به نظر می رسد.

حامد موجی مدیرعامل تعاونی نخودپزان ممقان نیز با مختص خواندن شغل نخودپزی به شهر ممقان گفت: این شغل 150 سال پیش توسط ترک ها در ترکیه ابداع شد و حدود 60 سال پیش توسط فردی بنام بادامچی وارد ممقان شد. وی افزود ممقان با تولید سالانه بیش از 230 هزار تن نخودچی بزرگترین تولید کننده نخودچی در جهان است که حدود 70 درصد نخودچی جهان را تامین می کند. وی ممقان را تنها شهر نخودپزی ایران اعلام کرد و افزود: در کل دنیا تنها دو شهر نخودپزی وجود دارد که در ایران مختص شهر ممقان و در کشور ترکیه شهرستان چروم می باشد که تولید ممقان 10 برابر شهرستان چروم می باشد. موجی افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی و سیاسی چروم  ، نخودچی ترکیه شناخته شده تر در جهان است و اما نخودچی ما حتی در ایران ناشناس مانده است.

کارگران ممقان جزء مرفه ترین کارگران ایران

حامد موجی ممقانیممقان یکی از شهرستانهای استان آذربایجان شرقی می باشد که حدود 35 کیلومتر با مرکز استان فاصله دارد. این شهر همجوار با بزرگترین شهرک صنعتی شمالغرب کشور "شهرک شهید سلیمی ممقان " و بزرگترین شهر فرآوری کننده نخودچی در جهان می باشد.

حامد موجی ممقانی مدیر عامل تعاونی نخودپزان ممقان گفت: شهر ممقان با 1300 کارگاه نخودپزی سالانه 230 هزار تن نخودچی و آجیل را فرآوری و روانه بازارهای بین الملی می کند.

وی افزود: این صنعت در فصل های پاییز و زمستان رونق فراوانی می گیرد و این رونق باعث کمبود نیروی کار در این شهر را باعث می شود. برخی نخودپزان ممقان بصورت خویش فرمایی کار می کنند اما حدود 30 درصد کارگاه ها نیز کارگران آجیل پزی را به کار می گیرند. حدود 85 درصد مردم این شهر کارفرما هستند و این باعث شده نرخ بیکاری در این شهر صفر و در فصولی از سال حتی منفی شود.

صادرات 60 درصد نخود فرآوری شده‌ی ممقان، به اروپا، آمریکا و خاورمیانه

حامد موجی ممقانیمدیرعامل شرکت تعاونی نخودپزان ممقان با بیان این‌که هم‌اکنون 1300 خانوار در رابطه با نخودپزی در شهر ممقان فعالیت می‌کنند، گفت: 60 درصد نخود فرآوری شده در شهر ممقان، به اروپا، آمریکا و خاورمیانه صادر می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی آذربایجان‌شرقی حامد موجی در جلسه‌ی شورای معاونان اداره‌ی کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، از مشکلات این تعاونی را برخوردار نبودن از بیمه تامین اجتماعی دانست و گفت: با توجه به آن‌که کارگاه‌های نخودپزی در داخل منازل مسکونی واقع شده و به نوعی یک صنعت سنتی خانگی است از برخی امکانات اولیه از جمله بیمه تامین اجتماعی محروم مانده است.

وی افزود: هم‌اکنون 1300 خانوار در رابطه با نخودپزی در شهر ممقان فعالیت می‌کنند که این فعالیت در واحدهای خانگی به‌صورت کارگاه‌های خود اشتغالی و متمرکز است که پیش‌بینی می‌شود با ایجاد این شهرک شاهد ارتقای کیفیت فرآوری و بسته‌بندی و برآورده کردن نیاز مشتریان با سلایق متفاوت در رابطه با این محصول در بازارهای داخلی و خارجی باشیم.

مدیرعامل شرکت تعاونی نخودپزان ممقان ادامه داد: هم‌اکنون فرآوری نخود در جهان فقط در دو کشور آسیایی ایران و ترکیه انجام می‌شود و در کشور فرآوری محصول نخود به صورت اختصاصی در بخش ممقان از توابع شهرستان آذرشهر انجام شده و این بخش به تنهایی، 40 درصد از کل محصول نخود سفید تولیدی کشور را به نخودچی تبدیل می‌کند.

تعاونی نخودپزان ممقان تعاونی برتر کشور شد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، هشتمین جشنواره تعاونی های برتر کشور که 12 شهریور در سالن اجتماعات وزارت کار برگزار شد از 21 تعاونی برتر کشور تجلیل شد این جشنواره که قرار بود در نهاد ریاست جمهوری با حضور دکتر روحانی ریاست محترم جمهور برگزار شود به علت جلسه رئیس جمهور در مجلس خبرگان در سالن همایش وزارتخانه با حضور دکتر ربیعی وزیر تعاون ، کار و امور اجتماعی برگزار و بعد از سخنرانی معاونان وزیر ، مدیرعامل بانک تعاون و مقام وزارت از 21 تعاونی برتر ملی ( در هر گرایش یک شرکت تعاونی ) ، 18 تعاونی ویژه و 31 تعاونی برتر استانی تجلیل شد.

 

تامین90 درصدی نخودچی کشور، دربخش ممقان

حامد موجی ممقانیمدیرعامل تعاونی نخودپزان ممقان گفت: در حال حاضر فرآوری نخود درجهان فقط در دو کشور آسیایی ایران و ترکیه انجام و در کشور، فرآوری محصول نخود فقط در بخش ممقان انجام پذیرفته و این بخش به تنهایی، 40 درصد از کل محصول نخود سفید تولیدی کشور را فراوری کرده و90 درصد محصول نخودچی مورد مصرف در کشور را تامین می‌ کند.

 به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه آذربایجان‌شرقی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، موجی ممقانی درنشست بررسی مسائل و مشکلات نخودپزان بخش ممقان به میزبانی سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: با اقدامات بسیار ارزنده سازمان جهادکشاورزی استان در رفع مشکلات و تنگناهای موجود در این بخش بسیار مهم و اقتصادی استان، آینده‌ای روشن در اقتصاد این منطقه به وجود خواهد آمد.

وی با اشاره به اینکه با راه اندازی این شهرک، بیش از 200 هزار تن محصول نخود فرآوری و به بازارهای داخلی و خارجی ارائه می شود، اضافه کرد: در حال حاضر هزار و 300 خانوار در رابطه با نخودپزی در شهر ممقان مشغول فعالیت هستند و عمده این فعالیت ها در واحدهای خانگی به صورت کارگاره‌های خود اشتغالی متمرکز شده است.


گالری محصولات

آدرس دفتر مرکزی

آدرس دفتر: کیلومتر 35 جاده تبریز آذرشهر - شهرک صنعتی شهید سلیمی ممقان - 20 متری نهم 18 متری k7

تلفن: 09142455667

مدیر فروش: 09120641964 خانم کریمی

ایمیل: info@nouvin.ir