کارگران ممقان جزء مرفه ترین کارگران ایران

حامد موجی ممقانیممقان یکی از شهرستانهای استان آذربایجان شرقی می باشد که حدود 35 کیلومتر با مرکز استان فاصله دارد. این شهر همجوار با بزرگترین شهرک صنعتی شمالغرب کشور "شهرک شهید سلیمی ممقان " و بزرگترین شهر فرآوری کننده نخودچی در جهان می باشد.

حامد موجی ممقانی مدیر عامل تعاونی نخودپزان ممقان گفت: شهر ممقان با 1300 کارگاه نخودپزی سالانه 230 هزار تن نخودچی و آجیل را فرآوری و روانه بازارهای بین الملی می کند.

وی افزود: این صنعت در فصل های پاییز و زمستان رونق فراوانی می گیرد و این رونق باعث کمبود نیروی کار در این شهر را باعث می شود. برخی نخودپزان ممقان بصورت خویش فرمایی کار می کنند اما حدود 30 درصد کارگاه ها نیز کارگران آجیل پزی را به کار می گیرند. حدود 85 درصد مردم این شهر کارفرما هستند و این باعث شده نرخ بیکاری در این شهر صفر و در فصولی از سال حتی منفی شود.

وی اشاره کرد: به علت درآمد خوبی که این صنعت نسبت به صنایع دیگر دارد مردم این شهر ترغیبی برای استخدام و کار در مراکز دیگر ندارند و این امر موجب کاهش شدید نیروی کار در کارگاه ها و میادین کارگری شده است که در برخی زمان ها موجبات به وجود آمدن مشکل برای کارفرمایان آجیل پز را باعث می شود.

موجی ممقانی گفت: کارگران مشغول به کار در میایدن باربری جوابگوی سیل عظیم کارگاه های فراوری کننده نخود نیست و این شرکت برای رفع معظل کمبود کارگر اقدام به ساماندهی و واردات کارگر از استانهای دیگر نموده است.

موجی افزود: هر کارگر باربر روزانه حدود 2 میلیون ریال درآمد دارد که کارگران ممقان را به مرفه ترین کارگران ایران تبدیل کرده است. البته این کارگران نیز مشکلاتی از جمله سختی کار ، و نبود بیمه تامین اجتماعی دارند که این تعاونی برای رفع این مشکلات برنامه ریزی هایی کرده است. این شرکت از راه اندازی مرکز کار این شهرستان خبر داد و گفت: که با راه اندازی این مرکز کارگران باربر بیمه می شوند . این تعاونی نیز برای کاهش سختی کار آنها اقدام به تولید گونی ها و لوازم بسته بندی کوچک نموده تا وزن کم بسته تولیدات از سختی این کار بکاهد.   

آناج


گالری محصولات

آدرس دفتر مرکزی

آدرس دفتر: کیلومتر 35 جاده تبریز آذرشهر - شهرک صنعتی شهید سلیمی ممقان - 20 متری نهم 18 متری k7

تلفن: 09142455667

مدیر فروش: 09120641964 خانم کریمی

ایمیل: info@nouvin.ir