صادرات 60 درصد نخود فرآوری شده‌ی ممقان، به اروپا، آمریکا و خاورمیانه

حامد موجی ممقانیمدیرعامل شرکت تعاونی نخودپزان ممقان با بیان این‌که هم‌اکنون 1300 خانوار در رابطه با نخودپزی در شهر ممقان فعالیت می‌کنند، گفت: 60 درصد نخود فرآوری شده در شهر ممقان، به اروپا، آمریکا و خاورمیانه صادر می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی آذربایجان‌شرقی حامد موجی در جلسه‌ی شورای معاونان اداره‌ی کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، از مشکلات این تعاونی را برخوردار نبودن از بیمه تامین اجتماعی دانست و گفت: با توجه به آن‌که کارگاه‌های نخودپزی در داخل منازل مسکونی واقع شده و به نوعی یک صنعت سنتی خانگی است از برخی امکانات اولیه از جمله بیمه تامین اجتماعی محروم مانده است.

وی افزود: هم‌اکنون 1300 خانوار در رابطه با نخودپزی در شهر ممقان فعالیت می‌کنند که این فعالیت در واحدهای خانگی به‌صورت کارگاه‌های خود اشتغالی و متمرکز است که پیش‌بینی می‌شود با ایجاد این شهرک شاهد ارتقای کیفیت فرآوری و بسته‌بندی و برآورده کردن نیاز مشتریان با سلایق متفاوت در رابطه با این محصول در بازارهای داخلی و خارجی باشیم.

مدیرعامل شرکت تعاونی نخودپزان ممقان ادامه داد: هم‌اکنون فرآوری نخود در جهان فقط در دو کشور آسیایی ایران و ترکیه انجام می‌شود و در کشور فرآوری محصول نخود به صورت اختصاصی در بخش ممقان از توابع شهرستان آذرشهر انجام شده و این بخش به تنهایی، 40 درصد از کل محصول نخود سفید تولیدی کشور را به نخودچی تبدیل می‌کند.

موجی با اشاره به این‌که این محصول فرآوری شده 40 درصد در داخل کشور و 60 درصد به کشورهای اروپایی، آمریکایی و خاورمیانه صادر می‌شود، گفت: با اقدامات بسیار ارزنده سازمان جهاد کشاورزی استان در برطرف کردن مشکلات و تنگناهای موجود در این بخش بسیار مهم و اقتصادی بخش کشاورزی استان، آینده‌ی روشن اقتصادی این صنعت در منطقه قابل پیش‌بینی است.

وی با اشاره به سخت و زیان‌آور بودن صنعت نخودپزی و بروز بیماری‌های ریوی و قلبی ناشی از استشمام دود حاصل از پخت نخود سفید و حمل گونی‌های سنگین نخود، برخورداری صنعتگران از مزایای بیمه تامین اجتماعی را خواستار شد.

مدیرعامل شرکت تعاونی نخودپزان ممقان خاطر نشان کرد: برای آن‌که نخودپزان بتوانند به راحتی و بدون دغدغه از آینده به شغل خود ادامه دهند نیازمند حمایت‌های یارانه‌ای بیمه‌ای هستند، اگر این حمایت‌ها شود جوانان از صنعت پدری خود دور نشده و شاهد افزایش مهاجرت به شهرهای بزرگ نیستیم.

 ایسنا   فست نیوز  باشگاه خبرنگاران جوان   سایت استانداری   ایلنا   واضح


گالری محصولات

آدرس دفتر مرکزی

آدرس دفتر: کیلومتر 35 جاده تبریز آذرشهر - شهرک صنعتی شهید سلیمی ممقان - 20 متری نهم 18 متری k7

تلفن: 09142455667

مدیر فروش: 09120641964 خانم کریمی

ایمیل: info@nouvin.ir