تامین90 درصدی نخودچی کشور، دربخش ممقان

حامد موجی ممقانیمدیرعامل تعاونی نخودپزان ممقان گفت: در حال حاضر فرآوری نخود درجهان فقط در دو کشور آسیایی ایران و ترکیه انجام و در کشور، فرآوری محصول نخود فقط در بخش ممقان انجام پذیرفته و این بخش به تنهایی، 40 درصد از کل محصول نخود سفید تولیدی کشور را فراوری کرده و90 درصد محصول نخودچی مورد مصرف در کشور را تامین می‌ کند.

 به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه آذربایجان‌شرقی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، موجی ممقانی درنشست بررسی مسائل و مشکلات نخودپزان بخش ممقان به میزبانی سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: با اقدامات بسیار ارزنده سازمان جهادکشاورزی استان در رفع مشکلات و تنگناهای موجود در این بخش بسیار مهم و اقتصادی استان، آینده‌ای روشن در اقتصاد این منطقه به وجود خواهد آمد.

وی با اشاره به اینکه با راه اندازی این شهرک، بیش از 200 هزار تن محصول نخود فرآوری و به بازارهای داخلی و خارجی ارائه می شود، اضافه کرد: در حال حاضر هزار و 300 خانوار در رابطه با نخودپزی در شهر ممقان مشغول فعالیت هستند و عمده این فعالیت ها در واحدهای خانگی به صورت کارگاره‌های خود اشتغالی متمرکز شده است.

مدیرعامل تعاونی نخودپزان ممقان ناکید کرد: ساخت شهرک نخودپزان ممقان، با اعتباری بالغ بر 500 میلیارد ریال و با هدف احداث 700 واحد نخودپزی و اشتغال برای 10 هزار نفر، شروع شده است.

وی ادامه داد : حمایت های همه جانبه سازمان جهادکشاورزی، درحمایت از تولید کنندگان این محصول علاوه بر ایجاد امکان توسعه این صنعت در بخش ممقان و افزایش درآمد تولید کنندگان نخودچی، می تواند با تبدیل صنعت نخودپزی ممقان به برندی معتبر در صنایع بخش کشاورزی کشور، امکان ارزآوری بیش از پیش به اقتصاد کشور را فراهم آورد./س

البته این مصاحبه با اطلاعاتی نسبتا ناقص در خبرگزاریها منتشر شده که برخی موارد اصلاح و بعد منتشر می شود

باشگاه خبرنگاران جوان    اهراب    ایسنا    خبرگزاری فارس  ایلنا  مهر


گالری محصولات

آدرس دفتر مرکزی

آدرس دفتر: کیلومتر 35 جاده تبریز آذرشهر - شهرک صنعتی شهید سلیمی ممقان - 20 متری نهم 18 متری k7

تلفن: 09142455667

مدیر فروش: 09120641964 خانم کریمی

ایمیل: info@nouvin.ir