سقوط قیمت نخودچی در بازار ایران

نخودچی ممقانقیمت نخودچی و به طبع آن قیمت نخود سفید در هفته گذشته به شدت سقوط کرد طوری که فقط در لپه نخودچی که یکی از مشتقات این محصول فرآوری شده می باشد شاهد 25 درصد کاهش قیمت بوده ایم.

نخودچی ، یکی از چندین محصول تشکیل دهنده آجیل ایرانی می باشد که به دلیل طمعی مطبوع و قیمتی ارزان در آجیل مخلوط کاربرد زیادی دارد. طوری که در چند سال اخیر با توجه به افزایش قیمت سایر اقلام آجیلی قیمت نخودچی همچنان ثابت مانده است و شاید در مواقعی جایگزین پسته شب عید سفره ایرانیان شد.

حامد موجی ممقانی مدیر عامل تعاونی نخودپزان ممقان با تشریح بازار نخودچی گفت: از اسفند ماه سال گذشته این رکود در بازار نخودچی ادامه داشته است. با توجه به اینکه صادرات نخودچی به کشورهای عربی و مسلمان در اکثر سال ها در ماه مبارک رمضان افزایش می یافت امسال با توجه به نبود صادرات شاهد کاهش 25 درصدی قیمت این محصول بودیم. کاهشی که موجب متضرر شدن بسیاری از کارگاه های نخودچی پزی شد.

وی گفت: صنعتی که حدود 35 درصد نخود سفید کشور را مصرف می کند ، کشاورزان نخود کار را هم تهدید می کند طوری که در روزهای اخیر شاهد کاهش شدید قیمت نخود سفید بودیم.

موجی ممقانی در ادامه افزود: کاهش قیمت این دو محصول دلایلی مختلفی داشت که می توان نبود تقاضا و عرضه زیاد را یکی از این دلایل اعلام کرد. طوری که اکثر کارگاه های نخوپزی ممقان مملول از نخود پخته است اما دریغ از خریدار یا صادر کننده ای که تولیدات آنها را به بازار عرضه نماید.

دلیل دوم نیز سقوط قیمت جهانی نخود سفید بود که در کاهش قیمت نخود و به طبع آن نخودچی تاثیر منفی گذاشت. اما این خبر فقط شوک روانی به بازار نخود وارد کرد  در صورتی که با همین قیمت ارزان جهانی حتی با دلار مرجع نیز واردات نخود سفید از خارج از کشور به صرفه نمی باشد.

مدیر عامل تعاونی نخودپزان پرمحصول بودن زمینهای کشاورزی نخودکاران ایران را یکی دیگر از دلایل سقوط قیمت ها اعلام کرد و گفت. کشاورزان در دو سال اخیر محصول خوبی را از زمینهای کشاورزی خود برداشت کرده اند طوری که با واردات زیاد نخود سفید بازار از وجود این محصول اشباح شده است. حال در صورتی که بازار نخودچی بهبود نیابد برخی وارد کنندگان و کشاورزان مجبور به عرضه آن به زیر قیمت بازار می شوند. که در این صورت شاهد کاهش غیر متعارف قیمت نخود خواهیم بود.

ممقان یکی از شهرهای شهرستان تبریز می باشد که با جای دادن 1300 کارگاه نخودپزی بزرگترین شهر تولید کننده نخودچی در جهان است. ممقان سالانه حدود 220 هزار تن نخودچی را تولید و وارد بازارهای بین الملی می کند. این شهر 95 درصد نخودچی ایران و 60 درصد نخودچی جهان را تامین می کند.

باشگاه خبرنگاران       اقتصادپرس


گالری محصولات

آدرس دفتر مرکزی

آدرس دفتر: کیلومتر 35 جاده تبریز آذرشهر - شهرک صنعتی شهید سلیمی ممقان - 20 متری نهم 18 متری k7

تلفن: 09142455667

مدیر فروش: 09120641964 خانم کریمی

ایمیل: info@nouvin.ir